27.03.2024

Ako si vybrať dokonalý jedálenský stôl pre váš domov: Praktické rady a inšpirácie

"Jedálenský stôl nie je iba kus nábytku, ale miesto, kde sa stretávajú lásky, priatelia a chuťové poháriky. Je to miesto, kde sa rodia spomienky a vytvára sa teplo domova." 
(Julia Child, americká kuchárka a spisovateľka)

Stôl nie je len nevyhnutným kusom nábytku každej domácnosti, ale od pradávna je to miesto rodinných stretnutí, rituálov, osláv, či prežívania výnimočných okamihov. Preto by mal spĺňať  praktické požiadavky, ale tiež vniesť do priestoru vášho domova štýl a pohodu. V tomto článku vám poradíme, ako vybrať vhodnú veľkosť, tvar, či stoličky, ale tiež ako ho vhodne doplniť dekoráciami a zeleňou.

• Výber správnej veľkosti: Viac než len čísla

Pred tým, než siahnete po konkrétnom stole, ktorý sa stane dominantou vašej jedálne, či kuchyne odporúčame / je potrebné zodpovedať si dve základné otázky:

  • pre koľko ľudí stôl bude slúžiť po väčšinu času,
  • aký veľký priestor máte k dispozícii.

Výber veľkosti jedálenského stola ale nie je iba o zmeraní priestoru. Je to o vytváraní pohodlného miesta pre spoločné chvíle, ktoré sa budú okolo neho odohrávať. Pri rozhodovaní o rozmeroch nezabúdajte aj na dostatočný priestor pre každého člena rodiny, či hostí. Ak je niektorý z členov domácnosti vyšší, alebo statnejší, než je bežné, je ideálne vziať do úvahy aj tieto dôležité faktory. V prípade, že by váš stôl mal mať atypické rozmery, či už šírkou alebo výškou, my v livingwood-e vám radi vyjdeme v ústrety. Jednak tým, že vaše špecifické potreby spoločne prediskutujeme a tiež tým, že následne vyrobíme unikátny stôl na mieru pre pohodlie vašich členov rodiny, hoci aj s úplne atypickou dĺžkou i šírkou, napríklad aj 263 cm. Ak máte vyššie nároky, či vlastné špeciálne predstavy, pre nás vo firme livingwood nie je žiaden problém ani extra dlhé prevedenie v dĺžkach 3 až 4 metre.
Tiež je vhodné zvážiť, na aké ďalšie každodenné aktivity, ako sú domáce úlohy alebo pracovné stretnutia, bude váš stôl, okrem stolovania, slúžiť.
Buďte obozretní a myslite na to, aby po umiestnení stola ostal v miestnosti dostatok priestoru na pohodlný pohyb. Odporúčame odmerať dĺžku jednej steny miestnosti a od jednej strany odpočítajte 90 cm a od druhej tiež 90 cm. Takto získate maximálnu možnú dĺžku stolového plátu. Rovnakým postupom zistíte maximálnu možnú šírku.

• Stôl pre 4-člennú rodinu

Ak plánujete kúpiť stôl pre štvorčlennú rodinu, odporúčame vybrať stolový plát s dĺžkou minimálne 120 cm a šírkou 80 cm. Ak vám to však priestor umožňuje, vyberte si radšej stôl v dĺžke 140 až 160 cm. Stolovanie bude rozhodne komfortnejšie aj príjemnejšie.

• Stôl pre 6 a viacčlennú rodinu

Pre 6 osôb je ideálny stôl s dĺžkou 180 cm a viac. Tu je dobré pridať aj na šírke, aspoň na 90 cm. Ak ste sa rozhodli pre stôl, ktorý bude slúžiť pre viac ako 10 osôb, vyberte si stolový plát dlhý 240 až 270 cm, ale pokojne aj viac. Pri tejto dĺžke je už na mieste šírka 100 až 110 cm.

Dôležitým rozmerom je rovnako výška stola. Ak sa pri ňom chcete pohodlne, dostatočný priestor na nohy je priam nevyhnutný. Štandardná výška stola je 74 až 75 cm, pričom medzi sedadlom stoličky a najnižším bodom stola je priestor približne 30 cm.

• Vyberte kvalitný materiál: Hlbšie do podstaty

Pred výberom materiálu odporúčame opäť si položiť otázku: ako bude tento stôl ladiť s mojím životným štýlom a ako bude schopný odolávať každodennému používaniu?
Materiál jedálenského stola nie je len otázkou estetiky, ale podstatou, ktorá tvorí charakter jedálne. Na našej webovej stránke nájdete jedálenské stoly z masívneho dreva, najčastejšie z duba a orecha, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou a pri správnej starostlivosti aj dlhou životnosťou. Drevené stoly sú vhodné aj do moderných a štýlovejších priestorov. Všetky stoly sú ošetrené buď olejom, ktorý zvýrazňuje farbu a krásnu štruktúru masívneho dreva, alebo lakom, ktorý chráni drevo pred škvrnami a je vhodnejší do domácností s malými deťmi. Okrem toho, u nás môžete svoj na mieru vyrobený masívny stôl dotvoriť kombináciou s materiálmi, ako sú neraz, či sklo, aby dokonale ladil s dizajnom vášho domova. 

Ak zvažujete stôl so sklenenou platňou, lebo ste počuli o tom, ako to opticky zväčší priestor, odporúčame vziať do úvahy aj fakt, že aj keď je moderný a minimalistický, sklenený stôl pôsobí chladne. A to nielen na pohľad, ale predovšetkým na dotyk. Predstavte si, ako po skvelej a príjemnej večeri položíte zápästie na studenú sklenenú stolovú dosku... Ďalším dôležitý aspektom, nad ktorým je dobré sa zamyslieť je, že škrabance na sklenenom stole sa dajú len zakryť, ale nie odstrániť. Sklenený stôl je potrebné neustále leštiť, je na ňom viditeľný každučký odtlačok prsta. Pre odľahčenie interiéru s masívnym nábytkom a vytvorenie moderného domova odporúčame sklo využiť na nohy stola, ako to možno vidieť na našom stole G8.

Jedálenský sôl z masívneho dreva G8

Sklenené nohy vytvárajú dojem levitácie stolovej dosky a významne zmenia pocit z monumentálnosti masívneho stola, nehovoriac o punci luxusu a unikátnosti, ktorý stôl so sklenenými nohami a masívnou doskou má. 

Ďalšou zaujímavou variáciou, ktorá môže dotvoriť originálny vzhľad vášho masívneho stola je kovová podnož. Je to veľmi pevná, trvácna a ľahko udržiavateľná alternatíva, ktorú pre vás dokážeme vyhotoviť vo všetkých farbách vzorkovníka RAL. Takto vieme vyhovieť aj tým najrozmanitejším potrebám a predstavám našich zákazníkov. V tomto období sú najpopulárnejšie čierne a biele nohy, ako môžete vidieť na našom stole S8.

Jedálenský sôl z masívneho dreva S8

Veľmi ladia s platňou vyrobenou z masívneho duba, či orechu a vynikajúco sa kombinujú aj s inými modernými prvkami v interiéri. Mimoriadne žiadané sú tiež nerezové nohy, najmä pre svoj nadčasový charakter. Chladný odlesk nerezu vytvára špecifický a pútavý kontrast k masívnemu drevu. Ako alternatívu k ohýbaným nohám v livingwood ponúkame aj podnože z CORTENU, ktorý poznáte ako hrdzavý plech.

• Nájdite vhodný tvar: Viac než len estetika

Tvar jedálenského stola nielen dotvára vzhľad miestnosti, ale aj keď si to možno neuvedomujeme, vplýva na atmosféru, komunikáciu a interakciu pri stolovaní.

Obdĺžnikový stôl je najžiadanejší, keďže sa hodí takmer do každého typu miestnosti, najmä však do priestoru, ktorý má pozdĺžny tvar. Je praktický pre stretnutia viacerých osôb, alebo formálnejšie príležitosti. Ak máte priestor štvorcového tvaru, lepšou voľbou je štvorcový alebo okrúhly tvar tabule.

Okrúhly stôl, ktorý bol v minulosti oveľa bežnejší, sa dnes stáva opäť čoraz populárnejší. Je to ideálna voľba do priestoru štvorcového tvaru. Okrem toho, že nemá ostré hrany, čo ocenia  domácnosti s malým deťmi, spája sa s vyjednávaním a konverzáciou, pretože umožňuje oveľa jednoduchšiu komunikáciu medzi sediacimi. Nie nadarmo v minulosti sedávali rytieri pri stole, ktorý mal okrúhly tvar. Ten zaručoval, že si boli všetci diskutujúci rovní. Je ideálny pre rôzne stretnutia a pomáha dotvárať intímnejšiu atmosféru, napríklad pri rodinných večeriach. Vďaka krásnym a rozmanitým dizajnovým riešeniam stolovej nohy, môže byť okrúhly stôl významným prvkom vášho interiéru, jeho tvar však ponúka o trochu menej priestoru na stolovanie v porovnaní s obdĺžnikovým, alebo štvorcovým stolom.

Jedálenský sôl z masívneho dreva Round 8

Zaujímavým dizajnovým prvkom v oblasti interiérov je opäť čoraz viac využívaný oválny stôl, ktorý je vhodný do väčších priestorov a pre väčší počet osôb. Vďaka svojmu atypickému tvaru pôsobí veľmi elegantne a vynikajúco sa hodí aj do rokovacích miestností a zasadačiek.

• Dizajn, nad ktorým čas stráca svoju moc

Masívny nábytok je veľmi obľúbený v celej západnej Európe, USA a Kanade. Aj keď má tradíciu i u nás, mnohí môžu váhať, či nepôsobí príliš tradične alebo rustikálne a nenarúša tak moderný vzhľad domácnosti. Tieto obavy nie sú opodstatnené. Vyvážený moderný dizajn s dôrazom na kvalitné drevo dotvára štýlové a útulné riešenia interiérov. Voľba nadčasových masívnych kúskov, ktoré sa stanú dominantou interiéru, je priam ideálna. Kombinácia masívneho nábytku s inými ušľachtilými materiálmi, ako sú kameň, antikoro, sklo, koža alebo Corten, posunie váš priestor na inú úroveň.

• Ku krásnemu stolu patrí krásna stolička: Výber s rozvahou

Keď už máte za sebou zásadné rozhodnutie ohľadne tvaru a materiálu stola, ešte nepoľavujte😀. Ďalšou výzvou je výber stoličiek, ktoré môžu celý dojem ešte umocniť, alebo naopak úplne pokaziť. Odporúčame, aby ste ako najdôležitejší aspekt mali na zreteli pohodlnosť stoličiek. Preto si pri ich kúpe vždy na ne sadnite a vyskúšajte ich. V žiadnom prípade neodporúčame kupovať stoličky cez internet. Vyhnete sa tak pravdepodobným nepríjemnostiam, alebo sklamaniu. Môže to dopadnúť podobne ako s topánkami, budú síce možno krásne, ale vôbec vám nesadnú... Stoličky nie sú len o vzhľade, ale aj o pohodlí vo chvíľach strávených pri jedálenskom stole.

Nemenej dôležitým faktorom pri rozhodovaní je, aby boli stoličky pevné. Niektoré kúsky na internete sú už na prvý pohľad tak subtílne, že je zjavné, že vydržia sotva po  koniec záručnej lehoty... A odhliadnuc od financií, v niektorých prípadoch môže hroziť až nebezpečenstvo úrazu.
No a samozrejmosťou je aj to, aby vám štýlovo k vybranému stolu ladili a aby sa vám aj páčili. Ak sa prikláňate k menej extravagantným riešeniam, hľadajte stoličky z rovnakého materiálu a s obdobným dizajnom ako stôl. Je tu však i priestor na rôzne materiálové a farebné experimenty. Napríklad stoličky s kovovou podnožou, plastové stoličky alebo čalúnené stoličky vo všetkých možných farbách môžu byť zaujímavým spestrením k stolu z masívneho dreva.

• Dekorácie a zeleň v interiéri: Detaily, ktoré vdýchnu život

Akokoľvek nádherný a dokonale dizajnovo unikátny stôl si kúpite, vždy sa vám bude žiadať doplniť ho ešte predmetmi, ktoré pomôžu zjemniť a zútulniť váš interiér. Pri dekorovaní stola nikdy nemôžete pochybiť, ak naň umiestnite kvety. Každá sezóna nám ponúka niečo svoje príznačné a výnimočné. Na jar sú to tulipány alebo narcisy, v lete napríklad astry, či ruže a v jeseni rôzne trávy, či halúzky šípok. V zime môžeme stoly zdobiť rôznymi vetvičkami a v adventnom období adventným vencom či vianočnou ikebanou. Pokiaľ sa nestíhate o kvety, alebo zeleň na stole starať, krásnym doplnkom môže byť jednoduchá misa s ovocím alebo súbor nadekorovaných misiek, či vázičiek. Tie, na rozdiel od kvetov, nepotrebujú denne meniť vodu alebo zarezávať 😊. Sviečky, kvety a dekoratívne predmety pridávajú do miestnosti osobitný šmrnc a vytvárajú útulnú atmosféru. Experimentujte s farebnými kombináciami a sezónnymi dekoráciami, ktoré oživia priestor. Nebojte sa pridávať aj svoju pečať v podobe vlastnoručne vyrobených dekorácií, alebo predmetov so sentimentálnou hodnotou. Zelené rastliny sú vynikajúcim spôsobom, ako do jedálne vniesť život a čerstvosť.
Ak máte potrebu dať na stôl obrus, v kurze sú rôzne behúne z ľanu a iných prírodných materiálov, ktoré však neprekryjú stôl ako celok ale nechávajú vyznieť krásu masívneho dreva.

• Ľahká starostlivosť o stoly z masívu: Pridaná hodnota kvality

Ak ste sa rozhodli pre masívny stôl, bude vám slúžiť mnoho rokov a ak mu budete venovať dostatočnú starostlivosť, bude po celý čas aj krásne vyzerať. Olejovaný stôl očistite od prachu suchou bavlnenou handričkou. Nevadí, ak je handrička mierne navlhčená. Aspoň raz ročne naň naneste ochrannú vrstvu vo forme regeneračných prípravkov. Masívne drevo časom získava svojrázny charakter a postupne sa tak stáva dedičstvom, ktoré môžete odovzdať ďalej.

Výber jedálenského stola nie je len otázkou vkusu, ale aj tvorivého procesu. Je to investícia do rodinných chvíľ, spoločenských udalostí a atmosféry pohody vo vašom domove. Nebojte sa pri rozhodovaní dať priestor svojej kreativite a buďte odvážni pri vytváraní jedinečného priestoru, ktorý bude odrážať Vašu osobnosť a životný štýl. Vaša jedáleň môže byť nielen miestom stolovania, ale aj miestom, kde sa rodia krásne spomienky a vytvára sa jedinečná atmosféra domova.

Kategórie

Masívny nábytok
 

Máte záujem o nezáväznú cenovú ponuku?

Alebo máte len otázku ? Zanechajte nám na vás kontakt a my sa vám ozveme.
Oboznámil/a som sa so spracúvaním osobných údajov za účelom vybavenia dopytu. Bližšie informácie nájdete TU.

livingwood s.r.o.

Showroom
Bučany 804 (priemyselný areál ILONA)
919 28 Bučany

Otváracie hodiny:
Pondelok – Piatok: 10.00 – 17.00

livingwood@livingwood.sk +421 905 742 957 +421 908 791 081

Buďte s nami v spojení

Staňte sa našimi fanúšikmi, followermi, podporovateľmi a získate prístup k najnovším informáciám ohľadom našej ponuky, tvorby a pôsobenia.

Instagram Pinterest Mail